Olsztyńska Akademia Dzieci

W sobotę byliśmy na trzecim zjeździe studentów Olsztyńskiej Akademii Dzieci. Tematy prezentowane przez młodych wykładowców były bardzo ciekawe. Każdy opowiadał nam o swoich zainteresowaniach z wielkim zaangażowaniem. Dowiedzieliśmy się dlaczego warto grać w szachy oraz poznaliśmy nazwy i wartości bierek. Poszerzyliśmy wiedzę o naszym Układzie Słonecznym. Najbardziej jednak przykuła naszą uwagę prezentacja o głowonogach – ośmiornicach, dziesięciornicach, kałamarnicach, czy wymarłych amonitach. Zwierzęta te pojawiły się na świecie podobno 570mln lat temu. Zaskakująca była dla nas informacja, że ośmiornica jest bardzo inteligentna…potrafi odkręcić słoik w którym została zamknięta czy znaleźć wyjście z pułapki. Potrafi być świetnym łowcą i stosować kamuflaż – umiejętnie przyjmuje wygląd np.węża morskiego czy koralowca, by złapać swoją ofiarę. Niesamowite zwierzęta.
Ostani wykład wyjaśnił nam czym jest ex libris. Każdy z nas może stworzyć swój indywidualny znak, którym oznaczy swoj księgozbiór. Ex libris zawiera imię i nazwisko właściciela (inicjały) lub nazwę firmy a także elementy graficzne często kojarzone z osobą lub firmą. To z pewnością fajny pomysł na oznaczenie swoich książek. Spróbujcie koniecznie. Obejrzelismy też film „Polaris” -cudowna podróż na najzimniejsze krańce naszej planety oraz w przestrzeń kosmiczną.

Spotkanie zakończyliśmy warsztatami pod kierunkiem pani Kamili, naukowca z PAN. Sprawdziliśmy które z przypraw stosowanych w naszej codziennej kuchni jest zdrowe. Naszym obiektem badań był m.in. rozmaryn, majeranek, tymianek, goździki, kardamon czy cytryna. Uczyliśmy się jak pobrać próbkę i sprawdzić jej wartość odżywczą.

Dziękujemy i czekamy na ostatnie czwarte spotkanie z OAD.