Program Czynnej Edukacji Muzycznej „Grajmy w szkole”

Projekt  Programu Czynnej Edukacji Muzycznej „Grajmy w szkole” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polską Radą Muzyczną oraz współorganizatorami: Narodowym Forum Muzyki, Fundacją Polskiej Rady Muzycznej, Dolnośląskim Towarzystwem Muzycznym. Spośród zgłoszonych do pilotażu ponad 80 placówek edukacyjnych z całej Polski wybranych zostało 12 szkół, w tym nasza.

A tak się zaczęło w naszej szkole…

W ramach projektu utworzyliśmy pracownię muzyczną pod kierunkiem pana Aleksandra Jasiukiewicza. Dzieci mają możliwość muzykowania na: instrumentach klawiszowych, strunowych (gitara, ukulele) i perkusyjnych (perkusja, cajun, różnego typu „przeszkadzajki”). Otrzymaliśmy dodatkowo zestaw nagłośnieniowy (piecyk) i mikrofony.

Chętni uczniowie z naszej szkoły dołączyli do zespołu folklorystycznego „Mała Warmia” założonego i prowadzonego przez panią Danutę Dębek tworząc kapelę.

5 grudnia 2019 roku swoje umiejętności zespół „Mała Warmia” wraz z kapelą zaprezentował dla gości z Włoch, Portugalii i Centrum Polsko-Francuskiego – naszych partnerów w ramach programu Erasmus+ projektu pt.: „Stara i nowa Europa – Sztuka jako klucz do zrozumienia przemian społecznych i politycznych”.

14 grudnia 2019 roku w Warszawie, w Zamku Ujazdowskim odbył się finał projektu „Grajmy w szkole”. Wszystkie placówki uczestniczące w pilotażowym projekcie mogły zaprezentować swoje umiejętności. „Mała Warmia” z kapelą podczas swojego występu przedstawiła tańce, pląsy i piosenki w wiernej warmińskiej formie i gwarze.

12 stycznia 2020 roku odbył się koncert pięknych polskich kolęd pt.: „Śpiewajcie i grajcie Mu” w wykonaniu zespołu i kapeli „Mała Warmia” dla społeczności lokalnej w kościele pw. Św. Mikołaja w Lamkowie.